Witam

Witam na moim blogu poświęconym, ogólnie mówiąc, światu. Wszystkie artykuły które tu znajdziecie mają za zadanie przybliżyć wam jakąś jego część.

Mam nadzieje, że zgromadzone tu artykuły przydadzą się wam i odnajdziecie w nich potrzebne informacje.

Dziękuje i zapraszam do lektury!

 

 

Energia

Ekologiczne rozwiązania w zakresie pozyskiwania energii oferują coraz atrakcyjniejsze ceny

 a

xenon

 

Xenony

Artykuł przedstawia nowe rozwiązanie w motoryzacji jakim są lampy xenonowe.

 a

 

Nowoczesny webdesign

Poznaj najnowsze trendy w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych.

a

Ergonomia w przemyśle i pracy biurowej

W dobie dwudziestego pierwszego wieku pracodawcy maja obowiązek zadbać o to, by ich pracownicy mogli wykonywać swoje obowiązki w bezpiecznym środowisku i najmniej stresującej atmosferze jak to możliwe. Co ciekawe, wydaje się, że coraz częściej nie tylko jest to wymóg obowiązkowy, ale także dobra wola pracodawcy. Nie od dziś wiadomo bowiem, że dobre stanowisko pracy wpływa w dużej mierze na efektywność każdego pracownika. Niezależnie od rodzaju jego obowiązków, czy branży powiązanej z daną firmą. Warto mieć świadomość tego, jak skutecznie zadbać o swoich podwładnych oraz rozumieć, czym zajmuje się dzisiaj ergonomia. Co zatem zrobić, by zadania zlecane przez szefostwo wykonywane były precyzyjnie i zgodnie z zaleceniami? Czym na co dzień zajmują się osoby związane z pojęciem ergonomii oraz jak dokładnie urządzić idealne stanowisko pracy? Okazuje się, że odpowiedzi na te pytania są stosunkowo łatwe, jednak należy sobie (odpowiadając na nie) zdać sprawę z kilku czynników związanych z zagadnieniem ergonomii oraz pracy z podwładnymi.

 

Czym zajmuje się ergonomia

Okazuje się, że ergonomia to tak naprawdę nauka o pracy, jednak warto wiedzieć, że w powyższej definicji nie chodzi wyłącznie o teoretyczny zakres tego zagadnienia. Naukowcy czy badacze związaniu z ergonomią zajmują się relacją między dostosowaniem stanowiska pracy a człowiekiem i jego zdolnościami psychicznymi oraz fizycznymi. W oparciu o takie rozważania powstało dzisiaj pojęcie ergonomiczne stanowisko pracy, które można rozumieć w wielu aspektach w zależności od branży. Poniżej znajduje się charakterystyka kilku stanowisk pracy.

Praca na stanowisku biurowym

Na pozór praca w biurze nie wiąże się z żadnymi niebezpieczeństwami. Okazuje się jednak, że osoby pracujące na stanowisku biurowym po pewnym czasie mogą odczuwać negatywne skutki na przykład siedzącego trybu życia. Dlatego tak ważne jest posiadanie miejsca, w którym przede wszystkim meble będą dostosowane do naszych uwarunkowań fizycznych. Nie wystarczy byle krzesło, by zaspokoić potrzebę biurowego pracownika. Podobnie jest z oświetleniem, temperaturą pomieszczenia czy sprzętem elektronicznym. Wszystkie te czynniki odpowiednio dobrane zagwarantują efektywną pracę. Niewłaściwy dobór elementów związanych z miejscem pracy w biurze może z kolei doprowadzić do pogorszenia wzroku, kondycji czy nawet do trwałych problemów z kręgosłupem.

Praca na budowie

Wykonywanie pracy na budowie wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. To właśnie dlatego tak ważne jest to, by pracownicy przebywający w miejscach związanych z wymienioną branżą posiadali odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Wydaje się, że w dobie nowoczesnych technologii tak naprawdę nie trzeba wiele, by efektywnie wykonywać pracę na budowie. Wiele obowiązków przejęły dziś bowiem różnego rodzaju nowoczesne oraz innowacyjne wciągarki, dźwigi czy żurawie. Nie należy jednak zbyt lekkomyślnie podchodzić do tego rodzaju spraw, ponieważ nawet najbardziej nowoczesne urządzenia musza być przecież obsługiwane przez odpowiednich ludzi. Dzięki ich pracy pozostała część ekipy budowlanej oraz wszystkie osoby postronne przebywające w pobliżu budowy mogą czuć się bezpiecznie. Z kolei jakiekolwiek niedociągnięcia czy niedopowiedzenia mogą skończyć się groźnymi wypadkami i zdarzeniami.

Praca w przemyśle

Dzięki rozwiązaniom technologicznym praca w szeroko pojętym przemyśle nie jest dzisiaj tak ciężka pod względem fizycznym, jak jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Podobnie jak w przypadku branży budowlanej obecność nowoczesnych maszyn wcale nie oznacza, że ludzie po prostu stracą pracę. Nadzorowanie różnego rodzaj urządzeń jest bardzo ważne i choć nierzadko nie wymaga siły, potrzeba do tego określonych umiejętności. Każdy pracownik podejmujący więc pracę przy jakimkolwiek balanserze czy urządzeniu sterującym i nadzorującym pracę nowoczesnych maszyn powinien być odpowiednio przeszkolony w tym zakresie. Warto mieć świadomość tego, że zadania stojące przed nowymi pracownikami w danym miejscu nie są proste. Podobnie jest zresztą wtedy, gdy do firmy trafia nowe urządzenie. Na szczęście wielu producentów urządzeń wykorzystywanych w przemyśle oferuje swoje usługi także w zakresie prowadzenia szkoleń przygotowujących do pracy z danym sprzętem przemysłowym.

Ergonomia stanowi dzisiaj podstawę, na zasadzie której określone są warunki pracy wielu osób. Bez tej dziedziny wiedzy funkcjonującej w świadomości każdego pracodawcy czy pracownika gospodarka z pewnością działałaby mniej efektywnie niż dotychczas. Warto mieć świadomość tego, jaki wpływ mają odpowiednie warunki pracy na skuteczność wykonywanych przez podwładnych określonych wcześniej w umowie obowiązków. Z pewnością stosowanie metody marchewki jest dzisiaj o wiele bardziej opłacalne niż stosowanie tak zwanej metody kija. Jak się wydaje, doskonale z takiego punku widzenia umieją dzisiaj korzystać rozsądni właściciele firm. Co istotne, nie ma dużego znaczenia branża, w której wspomniani właściciele się obracają.